ارزان ترین بیمه شخص ثالث

در مورد خرید بیمه شخص ثالث بحثی که مطرح می شود هزینه ای است که به ازای خرید بیمه نامه باید پرداخت گردد. این هزینه ها تحت عنوان حق بیمه شخص ثالث شناخته شده اند که تمام بیمه گذاران موظف به پرداخت آن هستند. اما جالب است بدانید که این حق بیمه تحت تاثیر عوامل متفاوتی خواهد بود و همین مسئله باعث می شود که خرید بیمه شخص ثالث از برخی نمایندگی ها ارزان تر از نمایندگی های دیگر باشد. با توجه به این که همواره مسئله هزینه در هر زمینه ای برای همه مردم اهمیت دارد لذا لازم دانستیم که ملاک های تعیین قیمت بیمه شخص ثالث را بیان کنیم تا شما در زمان انتخاب نمایندگی مورد نظر بهتر بتوانید تصمیم گیری نمایید.

عوامل موثر بر قیمت بیمه شخص ثالث

۱-   نرخ دیه

قیمت دیه هر ساله در ماه های حرام تغییر خواهد کرد به همین دلیل قیمت بیمه نامه شخص ثالث نیز تحت تاثیر این عامل تغییر می کند.

۲-   مدل خودرو

هر چه مدل خودرو بالاتر برود نرخ حق بیمه بیشتر خواهد شد. از طرفی دیگر نوع کارایی وسیله نقلیه بر روی قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر می گذارد. حق بیمه شخص ثالث برای وسایل سنگین و خودروهای شخصی برابر نیست.

۳-   محاسبه هزینه تاخیر در تمدید

بارها بیان کرده ایم که بر طبق قانون شرکت بیمه گر موظف است به ازای هر روز تاخیر در تمدید بیمه نامه شخص ثالث بیمه گذار را جریمه کرده و علاوه بر حق بیمه، هزینه جریمه دیرکرد را نیز لحاظ نماید. لذا میزان جریمه بر روی نرخ حق بیمه تاثیر می گذارد به همین دلیل است که بیمه شخص ثالث برای برخی گران تمام می شود.

۴-   محاسبه هزینه تخفیفات

ارزان ترین بیمه شخص ثالث به افرادی تعلق می گیرد که از تخفیفات بیشتری برخوردار باشند. نمایندگی های بیمه به منظور تشویق بیمه گذاران به رانندگی بهتر، کاهش تصادفات و در نتیجه استفاده کمتر از بیمه شخص ثالث به ازای هر سال که بیمه گذار از بیمه شخص ثالث استفاده نکند تخفیفاتی را در زمان تمدید بیمه نامه ارائه می کند که میزان این تخفیف در نمایندگی های مختلف بیمه متفاوت است.

۵-   خدمات تحت پوشش

علاوه بر خدمات تحت پوشش ثابت که در همه بیمه نامه های شخص ثالث وجود دارد، در صورت تقاضای بیمه گذار و البته موافقت شرکت بیمه گر، این امکان وجود دارد که خدمات دیگری نیز در چهارچوب قانون به بیمه نامه اضافه شود که به ازای آن بیمه گذار موظف است هزینه ای را اضافه تر از حق بیمه ثابت پرداخت کند.