حق بیمه شخص ثالث

تاریخچه ورود بیمه به کشور ما به سال 1314 باز می گردد. تا قبل از این زمان افراد برای خرید بیمه باید به سراغ نمایندگی های خارج از کشور می رفتند که این نمایندگی ها بیمه نامه ها را با شرایط و مبالغی که خود صلاح می دانستند به مردم ایران می فروختند. تا این که در سال 1314 بیمه ایران در کشور تاسیس گردید. برای خرید بیمه نامه حق بیمه ای تعیین می شود. شاید برای شما دانستن این مطلب جالب باشد که اولین شکل حق بیمه به تمدن باستان باز می گردد. زمانی که بازرگانان بابلی و فنیقی جهت تجارت دریایی وام می گرفتند و بهره وام دریافتی بیشتر از حد معمول بود. در نتیجه اگر سانحه ای برای کشتی رخ می داد این وام به بازرگانان بخشیده می شد. این اختلاف که بین بهره وام پرداختی با وام های معمولی وجود داشت در واقع اولین شکل حق بیمه شناخته شده است.

حق بیمه چیست

در یک تعریف کلی می توان حق بیمه را اینگونه تعریف نمود که مبلغی است که از سوی بیمه گذار به ازای خدمات تحت پوشش بیمه نامه مذکور به شرکت بیمه گر پرداخت می گردد. نرخ حق بیمه بسته به نوع بیمه نامه و عوامل مختلف متفاوت است. در واقع حق بیمه دلیلی بر عملی شدن تعهدات نمایندگی  بیمه است به این معنا که اگر شرکت بیمه گر به ازای پرداخت حق بیمه به تعهدات خود عمل نکند لذا تعهد بیمه گذار برای پرداخت حق بیمه نیز منتفی خواهد شد و بیمه گذار می تواند نسبت به دریافت حق بیمه های پرداخت از شرکت بیمه گر اقدام نماید.

عوامل موثر بر حق بیمه شخص ثالث

در کشور ما بیشترین استقبال از بیمه، مربوط به بیمه شخص ثالث است چرا که همین کارایی بیشتری داشته و همه وسایل نقلیه موظف هستند از این بیمه نامه استفاده کنند در غیر این صورت توسط پلیس جریمه خواهند شد. در زمان خرید بیمه شخص ثالث اولین سوالی که برای هر فرد پیش می آید، نرخ حق بیمه شخص ثالث است. فاکتورهای مختلفی بر روی تعیین نرخ حق بیمه شخص ثالث تاثیر می گذارد که شامل:

1-   دیه تعیین شده در ماه های حرام سال

2-   مدل خودروی مورد نظر

3-   نوع وسیله نقلیه

4-   تعداد خدمات تحت پوشش که در قرارداد بیمه ذکر می شوند.

5-   میزان جریام دیرکرد تمدید بیمه شخص ثالث

6-   میزان تخفیفات به دست آمده طی سال های استفاده از بیمه شخص ثالث